Frugal Friday

Everyone loves that smell of fresh baked bread, right?  Well, I found a way to have that smell throughout my house while saving money at the same time!!

An awesomely awesome friend sent me a wonderful book called Healthy Bread in Five Minutes a day.  I use it ALL THE TIME!  It really only takes a few minutes at a time to bake some of the yummiest bread!

Here are the basic items I use to bake the bread: containers, a dough mixer, and a baking stone. (I hear that you can get a large tile from a home improvement store instead of a baking stone, and that saves you even more money!)  That’s it.

 

Money saved: 1 loaf of whole wheat store brand bread from my local HEB is $1.88  The cost of one batch of dough is around $2 (estimating here and that’s using the good King Arthur Flour too!).  One batch of dough makes 4 loafs of bread, so that’s $0.50 per loaf.  That’s a savings of $1.38 per loaf of bread.

Bonus: The book has a ton of recipes and methods for making pita bread, pizza crust, various pastries and much more!

Bonus part deux: I know exactly what’s going into my bread.  There are no preservatives or any of that nasty processed stuff.

Yay for smelling bread and saving dough!

 

Frugal Friday

It’s no secret that I have a semi-large family.  4 kids and one due in about a month.  So I’m always looking for a way to save a buck or two and to not be wasteful in general.  I thought it would be fun to start what I like to call “Frugal Friday.”  I’m sure most of it will focus on those of us with kids, but there are also some great ways to save for those without big families.  Here is the first installment of Frugal Friday…

Five kids.  That’s a whole lot of diapers over the years.  However, when I was pregnant with kid #2, I discovered the world of cloth diapers.  I didn’t even know they still existed!  And the only image I had of cloth diapers was prefolds with those huge diaper pins.  No thanks!  After a bit of research, I saw how much the world of cloth had changed over the years.

There is now a huge selection of different styles, colors and many other things.  I settled on a brand called Bumgenius and haven’t looked back.  I’m sure there are other great brands out there, but we’ve never had a problem with Bumgenius.  As a matter of fact, I’m still using the diapers I bought almost six years ago (not on the same kid obviously).  I have added to my stash so that I have enough to wash every other day, even when I have two babies in diapers.  I’ve easily replaced the elastic when it went out on the diapers.  I’ve converted the worn hook and loop closure to snaps to give the diapers a little more life.  (They now sell the diapers with snaps as well as hook and loop.)  And I even cut up old flannel sheets to use as reusable wipes that I wash along with the diapers.  Finally, I make my own diaper spray to use with the wipes using Diaper Lotion Potion by Kissaluvs.  The concentrate lasts a loooong time.  Bonus: we hardly ever have diaper rash problems!

According to this site, the average cost of generic disposable diapers is around $1800 from birth to potty training.  That’s not including wipes and diaper rash cream.  For the 4.9999 kids that I have, that would have cost me around $9000 over the past 7 years.  I’ve spent around $500 (24ish diapers that include newborn and regular size inserts; diaper spray, etc) on all my cloth diapering needs (not including laundry detergent).

Total money saved: $8500!  Woohoo! Not to mention lots of disposable diapers kept out of landfills!

What are some ways you save on diapering?